Intro
Instruktion
01
Stommen till bordet
7
Steg
Innan du kapar reglarna är det klokt att lägga ut betongplattorna och mäta dem, så att du vet vilka mått bordet ska ha. När det är klart kan du ta fram sågen och såga upp de olika delarna och skruva ihop dem undan för undan. Börja med att sätta ihop delarna till bordets framsida, därefter baksidan och förena till slut de två delarna med tvärstag.
Eftersom det är betongplattorna som avgör bordets storlek ska du börja med att lägga upp plattorna vid sidan av varandra och mäta dem. Nu har du bordets längd och bredd.
Lägg delarna till bordets framsida på en skiva. Skapa plats för tvärstaget G med hjälp av en kloss på varje sida av reglarna C och D - se bilden.
Lägg nu upp delarna till bordets baksida och sätt ihop dem på samma sätt med 5 x 80 mm skruvar. Använd hjälpklossar för att skapa plats för tvärstagen.
Lägg baksidan på marken och skruva fast de tre tvärstagen G. Lägg sedan framsidan ovanpå och skruva fast den. Nu börjar bordet att ta form.
02
Den undre hyllan
3
Steg
För att vara säker på att de två yttre brädorna på den undre hyllan inte måste sågas till, så börjar du med att fästa dem. En i varje ände. Mät sedan avståndet mellan dem och fördela resten av brädorna mellan de två yttre tills du tycker att det ser snyggt ut.
Börja med att fästa de två yttre brädorna J på den undre hyllan. Se till att de slutar kant i kant med benen. Fäst med dyckertar.
Fördela resten av brädorna mellan de två yttre tills du får ungefär lika stora mellanrum överallt.
03
De översta hyllorna
3
Steg
Avslutningsvis sätts de två överhyllorna ihop och monteras på stommen. När det är klart kollar du allt en sista gång så att betongplattorna får plats. Ta sedan bort plattorna, stryk träet med träolja och när oljan har torkat: två gånger med heltäckande lasyr.
De två övre hyllorna sätts ihop var för sig av hylldelarna E och H. Skruva ihop dem med 5 x 80 mm skruvar.
Fäst sedan den översta hyllan upptill på benen A med 5 x 80 mm skruvar. Dra i dem från baksidan så syns de inte när bordet är klart.
Material
45 x 95 mm reglar:
- 2 ben (A) à 145 cm
- 2 ben (B) à 85 cm
- 2 bärreglar (C) à 148,5 cm
- 2 sargdelar (D) à 110 cm
- 2 hylldelar (E) à 119 cm
- 1 tvärstag (F), 45,5 cm
- 3 tvärstag (G) à 54,5 cm
45 x 45 mm reglar:
- 2 hylldelar (H) à 100 cm
22 x 95 mm trallvirke:
- 12 brädor (J) à 54,5 cm till undre hylla
6 x 30 x 60 cm betongplattor:
- 5 plattor (K) till bordsskivor
Dessutom:
- 5 x 80 mm skruvar
- 40 x 1,8 mm galv. dyckertar
- Heltäckande utelasyr
Tidsförbrukning
1 dag
Pris
500 kronor
Svårighetsgrad
Ett trevligt projekt i den rätt lätta avdelningen.
Ritning
3D-modell
Planteringsbord