Slipa och torka av skivan
Slipa bänkskivan. Använd excenterslip eller slipkloss, aldrig planslip som bara gör spår på ytan. Avrundade hörn och kanter slipas alltid för hand.
Ta bort slipdammet. Borsta först med mjuk borste och dammsug efteråt. Innan du stryker på olja bör hela rummet dammsugas så att det inte fastnar dammpartiklar i oljan.
Fördela oljan på skivan
Börja med baksidan. Lägg på ett rätt tjockt skikt olja med pensel. Fördela oljan och vänta en kvart. Lägg på ett tunnare skikt. Efter en timme torkas oljan av och skivan kan vändas om och läggas på bockar eller lister.
Stryk genast olja på framsidan, senast inom en timme efter oljebehandlingen av baksidan. Lägg på rikligt och fördela oljan med pensel och låt den tränga in. Upprepa behandlingen.
Fördela oljan och arbeta in den samtidigt. Det går lättast med en grov nylonsvamp med handtag. Tryck lite och var noga med att följa träets ådring.
Ta bort överflödig olja när ditt skurande och polerande har gett skivan ett inoljat och snyggt utseende. Torka med mjuk bomullstrasa, som du har vikt ihop. Polera sedan skivan med tryck längs ådringen.
Underhåll skivan regelbundet. Nu är du klar med inoljningen och skivan kan monteras eller användas. Ytan känns fet ett tag och när den känns torr är den skyddad. Polera med olja ett par gånger per år-Torka