Om testet
Så här testar jag
Multisliparna testas och betygsätts i de här fyra kategorierna; allsidighet, hastighet, kvalitet och ergonomi.
Resultaten
Testvinnare
Worx WX820.9
Slipen har en sula för allt
Testvinnaren är utan tvekan den mest mångsidiga och mest ”multi”deltagaren i testet. Med tre utbytbara sulor och två olika fästen kan den användas överallt.
Vanligtvis står valet mellan att köpa en excenterslip som är världsmästare på stora ytor eller en multislip som är bra på allt annat. Men med testvinnaren får du båda i en och samma maskin. För även om den säljs som en multislip med tonvikt på den trekantiga deltasulan, så levereras den också med en avancerad rund sula. Den är avancerad eftersom den inte bara vibrerar. Precis som på en vanlig excenterslip ändras sulans bana hela tiden, så att de små kornen inte hamnar på samma ställe om och om igen. På så sätt undviker du fula märken. Det är både väl genomtänkt och imponerande utfört.
Bra ergonomi
Testvinnaren är bekväm att arbeta med och är den enda deltagaren som är utrustad med ett grepphandtag. Detta ger dig en bra känsla för maskinen och arbetet.
Den enda lilla designbristen som tar lite tid att vänja sig vid är placeringen av på/av-knappen. Den är placerad i mitten av handtaget som används för att byta bottenplatta - och mycket nära knappen som gör att handtaget fälls upp. Det är lätt att förväxla de två knapparna och slå på maskinen när du hade för avsikt att byta sula.
3 viktiga detaljer:
1. Hastigheten kan justeras i sex steg från 8.000 till 20.000 svängningar per minut för att enkelt anpassas till den aktuella uppgiften.
2. De tre olika sulorna och de två tungorna/ förlängningarna gör det möjligt att lösa alla slipuppgifter - både på stora ytor och i små skrymslen och vrår.
Bra köp
Skil 3720
Mångsidig slipmaskin till ett bra pris
Testets näst billigaste deltagare med batterier, tredje billigast utan, är både extremt enkel och mångsidig. Den levereras med tre olika tungor/fästen som kan monteras som en förlängning av sulan, vilket gör det möjligt att komma in på de svåra och trånga ställen där de flesta andra multislipar måste ge upp.
Kvaliteten är bland de bästa, och Skil är den enda deltagaren i testet som har en effektiv och långlivad kolborstfri motor.
Tyvärr kan du inte justera hastigheten på slipmaskinen och de 21.000 svängningarna per minut ger inte testets snabbaste slipning. Den något långsamma takten är dock inte särskilt märkbar och hastigheten verkar högre än vad testet antyder.
Förutom att hålla priset på maskinen lågt har Skil också några av marknadens lägsta priser på batterier och laddare. Detta återspeglas dock inte i kvaliteten, vilket är anledningen till att Skil är vårt val av ett bra köp.
1 viktig detalj:
Så här testar vi
Även om excenterslipen är världsmästare på stora ytor, så gör den runda slipskivan att den inte kommer åt i hörnen. Detsamma gäller för skrymslen och vrår på byråer, trappor och trädgårdsmöbler. Och det är här som den lilla multislipen verkligen kommer till sin rätt.
Multislipen kallas även deltaslip eller hörnslip, och den triangulära sulan gör det möjligt att komma åt i hörn. Vissa multislipmaskiner har även olika tungor/förlängare som kan monteras som en förlängning av sulan, vilket gör det ännu enklare att komma åt på de mest besvärliga ställena.
Allsidighet är viktigt
Trots att de sex deltagarna arbetar i olika hastigheter är slipresultaten i stort sett identiska. Och ingen av deltagarna arbetar så snabbt att risken för att lämna fula slipmärken är för stor.
De största och mest avgörande skillnaderna ligger i deltagarnas mångsidighet. Möjligheten att växla mellan olika slipskivor eller montera en tunga som en förlängning av sulan kan göra hela skillnaden när du löser svåra slipuppgifter.
En deltagare har till och med en rund slipsula som inte bara vibrerar, utan faktiskt fungerar som en excenterslip, där sulans bana varierar så att de små sandkornen inte hamnar på samma ställe om och om igen och lämnar fula spår.
Betygsättning och 4 testparametrar
Ju mer mångsidig en multislip är, desto mer ”multi” är den. Det är därför vi testar deltagarnas förmåga att komma åt de svåråtkomliga ställena.
Ju snabbare multislipen arbetar, desto snabbare kan du slipa ner trädgårdsmöbler eller trappor.
Kvaliteten avgör hur hållbara maskinerna är och hur länge du kan ha glädje av dem.
Ergonomin avgör hur länge du kan arbeta med slipmaskinen utan att bli trött. Skillnaderna är ganska små, och därför utgör ergonomi bara 10% i den samlade bedömningen.
1. ALLSIDIGHET
Det är en klar fördel om deltagarna kan justera hastigheten och om det finns möjlighet att byta sula.
2. HASTIGHET
Vi tar tiden när vi slipar bort sex identiskt ritade cirklar från en MDF-skiva med ett sandpapper med korn 120.
3. KVALITET
Vi bedömer kvaliteten på material, knappar, rörliga delar och den övergripande kvaliteten på multislipen.























