Lika viktigt som det är att använda rätt pluggar i väggen vid upphängning, lika viktigt är det att du tar bort pluggen på rätt sätt för att undvika att skada väggen.
I den här artikeln kan du läsa om hur du på ett säkert och korrekt sätt tar bort plugg från väggar steg för steg.
Innan du börjar ta bort plugg
Det finns många olika typer av plugg, men de kan vara lika svåra att få bort, oavsett om de sitter i gips, betong, tegel eller något annat.
Innan du sätter igång måste du ta reda på vilken typ av material pluggen sitter fast i. Det finns olika metoder för att ta bort plugg beroende på vilket material de sitter i.
Det är en bra idé att använda skyddsglasögon när du drar ut plugg ur väggar eller tak för att undvika att få gips-, tegel- eller betongdamm i ögonen.
Så här tar du bort plugg i betongvägg
Att få ut plugg ur betongväggar kan vara särskilt knepigt, men det kan göras och kräver inte mycket specialutrustning.
5 STEG: Så här gör du
- Skruva ut skruven i pluggen nästan helt.
- Dra ut pluggen med händerna om det är möjligt. Alternativt kan du använda en tång för att dra ut eller skruva loss pluggen.
- Om den sitter fast ordentligt kan du ta t.ex. en liten träbit och hålla under skruven för att undvika repor.
- Sedan kan du använda en klohammare för att dra ut pluggen. Men var försiktig!
- När du har fått ut dina pluggar ur väggen kan du laga hålen så att du får en helt slät vägg.
Om du fortfarande har problem med att få ut plugg ur väggen efter att ha följt stegen kan du behöva lite mer hjälp.
Du kan använda en borrmaskin och ett litet borr för att borra runt pluggen för att lossa din plugg lite från betongen. Men var försiktig så att du inte borrar för djupt.
När du har lossat pluggen något kan du försöka dra ut den ur väggen.
Så här tar du bort plugg ur gipsvägg
När du ska hänga upp något tungt på en gipsvägg behöver du rätt plugg. Här behöver du en metallexpander, även kallad ”gipsankare”, som är konstruerad för att bära tunga föremål.
Det går inte att helt och hållet ta bort gipsankare igen, och därför måste du göra något annat.
Ett gipsankare eller en metallexpander gör en stjärna eller med andra ord ”expanderar” på baksidan, vilket gör det helt omöjligt att ta bort hela pluggen.
För att ta bort den måste du istället ta bort pluggens krage och trycka in resten av den i väggen. Laga sedan hålet.