Varför glider kantstenen iväg?

Fråga

Varför glider kantstenen iväg?

Svar

Det är svårt att peka på en anledning till att terrassen inte är perfekt. Tiden kan mycket väl ha haft ett visst inflytande på förfallet. Men i regel håller en vällagd terrass med plattor ganska länge, om den har lagts rätt.

Kantsten som flyttar sig tyder emellertid på att just kanten inte har säkrats tillräckligt bra och då kan beläggningen glida iväg.

När du lägger om terrassen ska du se till att säkra dina kantstenar på utsidan med en stödkant av betong som håller hela beläggningen på plats, så att den inte flyttar sig. Gräv eventuellt en liten ränna framför stenarna så att betongkanten får något att fästa i. Du kan använda plintbetong eller en motsvarande billig produkt till detta, eftersom betongen inte ska bära någon vikt och det ställs därför inte några speciella krav på betongblandningen.

LÄS OCKSÅ: Stärk beläggningen med kantsäkring

    Andra läser just nu ....

    Mer i samma kategori Altan