Intro
Instruktion
01
Sidor, topp och botten sätts ihop
7
Steg
Skåpet ska snickras på ett fiffigt sätt, nämligen som en låda. När den är klar sågar du av den främre delen, delar den på mitten och sätter tillbaks delarna på den återstående ramen som dörrar.
Delarna tillverkas av limfog som är ganska billig och lätt kan bearbetas.
Börja med att sätta ihop sidorna, ovansidan och undersidan. Delarna gerings-sågas och limmas ihop och då syns inte ändträet.
Sidorna A, ovansidan och bottnen B geringssågas till önskad längd med en cirkelsåg inställd på 45 grader.
TIPS: Prova med spillträ så att vinkeln är korrekt inställd. Delarna ska sättas ihop vinkelrätt.
Samtliga delar A och B finsågas på bredden. Om du använder 30 cm brett trä räcker det att såga någon millimeter på varje sida. Då blir skåpdjupet cirka 29 cm.
De fyra sidorna A och B läggs i förlängning av varandra med utsidan uppåt. Har du ett långt arbetsbord lägger du dem längs kanten annars kan du använda rätskiva eller vattenpass.
Fäst maskeringstejp över alla skarvar när du har skjutit ihop delarna kant mot kant. Tejpen ska vara 50 mm bred och mycket stark. Tryck fast den noga och lägg sedan remsor tvärs över skarven.
Stryk lim i alla skarvar när du har vänt den ihoptejpade raden av skivor. Häll upp rejält med lim i en kopp, tillsätt ett par droppar vatten och rör om. Pensla sedan skarvarna med limmet.
Res den första sidan vinkelrätt upp och fixera den med tejp så att den blir stående. Kolla vinkeln med en snickarvinkel. Limmet ska pressas ut i hela skarven annars ska du lägga på mera lim.
02
Dörrar och baksida
7
Steg
Både fronten och bakstycket sätts ihop av två skivor.
Fronten, som senare blir dörrar, läggs på utsidan av den ram du har tillvekrat. Det är snyggast för då slipper du se kanterna på sidorna.
Bakstycket läggs däremot inuti ramen, för då slipper du se kanterna på bakstycket.
Börja med att gör fronten klar innan du monterar bakstycket på skåpet.
Skivorna till både front och bakstycke C sågas till parvis för att de ska passa ihop. Lägg två skivor på varandra på ett plant underlag som du kan såga i och såga igenom med cirkelsågen.
Skivorna till bakstycke och front C skjuts ihop. Men pensla kanterna först med limblandningen. Lägg skivorna på en tidning som kan suga upp överskottslimmet och spänn ihop skivorna.
Såga till fronten. Lägg din ram på de ihoplimma-de skivorna som ska bli front. Kolla med diagonalmått att ramen är vinkelrät. Markera ramen på skivorna.
Såga till fronten C längs strecken. Det ska helst göras längs sågskena för att man ska kunna såga bort endast några få millimetrar.
Nu kan fronten C limmas fast på ramen av sidorna A och B. Pensla lim på kanterna och lägg ramen på fronten samt spänn ihop med flera tvingar. Underlaget måste vara plant.
Den främre delen av ramen (lådan) sågas bort så att du kan göra två dörrar av den. Dra ett streck 5 cm in från kanten hela vägen runt. Lägg ramen på ett par lister och såga.
03
Fronten delas till två dörrar
2
Steg
04
Dörrarna sätts fast på skåpet
4
Steg
Markera för gångjärn. Spänn fast ena dörren på ramen där den ska sitta och marklera för tre bladgångjärn, 12 cm från ovan- och undersida och ett på mitten.
Stäm ut för gångjärnen. Med ett vasst stämjärn kan du stämma ut för gångjärnen i både ram och dörr på en gång. Arbeta försiktigt så att träet inte spricker på längden.
Skruva fast dörrarna när du har satt tre kilar på 4-5 mm tjocklek mellan dem och ramen. Då passar gångjärnen perfekt. Spänn fast dörren så kilarna kläms och skruva fast gångjärnen.
05
Häng upp de fina verktygen
6
Steg
Nu är det dags att inreda skåpet och här har det endast en hyla men du kan ju sätta i flera efter behov.
Stämjärnen hänger bra på insidan av dörrarna där de skyddas mot andra verktyg. Men de ska sitta fast så att de inte ramlar ner när dörrarna öppnas eller stängs.
Här visar vi hur en sats stämjärn med runda skaft och en sats med fyrkantiga skaft hängs upp.
Lägg stämjärnen på en list som på bilden. Håll lite avstånd mellan dem så att du lätt kan få fatt i dem. Dra ett streck runt varje stämjärn.
Borra hål för skaften i listen. Anpassa borren efter dimensionen på skaften. Varje hål ska placeras rakt innanför de streck som ritats för respektive stämjärn.
Såga spår från kanten in till varje hål. Varje ska vara 2-3 mm bredare än vad stämjärnet är på de tvären. När det sticks in och vrids ett halvt varv sitter det fast.
Nya stämjärn med platta skaft sätts fast mellan två lister. Den bakre ska sitta precis under skaften och den främre någon millimeter nedanför. Då står stämjärnen stadigt för de lutar mot dörren.
I skåpet får det också rum hyvlar som ska skyddas mot kontakt med metall. Med ett par små lister kan du lätt skapa ett stöd så att varje hyvel står stadigt.
Material
18 mm limfog, 30 cm bred, cirka 9 meter
- 2 sidor (A) à 80 x 30 cm
- 1 ovan- och 1 undersida (B) à 60 x 30 cm
- 4 bitar (C) till front och baksida à 80 x 30 cm (sågas till senare)
- 2 dörrsidor (D) à c:a 77 x 5 cm
- 1 anhåll (E) för magnetlås, 26 x 3 cm
- 1 fast hylla (F), 57 x 22 cm
- Diverse bitar för verktygsupphängning
Dessutom:
- 2 magnetlås
- 6 bladgångjärn, 50 x 14 mm
- PVAc-lim (vanligt trälim)
- Maskeringstejp, bred och stark
- Skruvar och dyckertar för inredning
Tidsförbrukning
Du blir klar på tre dagar.
Pris
Mellan 500 och 600 kr.
Svårighetsgrad
Mycket lätt att snickra, men du ska vara noggrann för att skåpet ska bli dammtätt.