Intro
Tidsförbrukning
2-3 timmar beroende på hur stor yta som ska behandlas.
Pris
150 kr
Svårighetsgrad
Med rätt verktyg är det lätt att slipa marmor.
Instruktion
01
Gör så här
5
Steg
Först slipas hela ytan med en excenterslip och det ska vara med slippapper korn 100. Då får du bort de värsta reporna. Även om marmorn är hård går slipningen snabbt.
Kanterna slipas helst för hand med en mjuk slipkloss av gummi med fastlimmat slippapper. Gummit följer formen på den avrundade kanten. Även om kanterna är raka bör du slipa dem för hand för klossen är lätt att styra.
Torka av ytan med en trasa och slipa en gång till. Denna gång använder du finare slippapper 120 eller 150. När du har slipat hela ytan torkas den av, nytt slippapper (korn 240) sätts på slipen och ytan slipas en gång till (inkl. kanter).
Putsa nu ytan med våtslippapper korn 400. Tvätta av ytan med vatten, torka av den med ren trasa och slipa igen fast nu med korn 600 eller 800. Ska ytan bli superfin, avslutar du med korn 1000.