Our website does not support Internet Explorer.

To get the best experience on our website and of our content, please use a more modern browser like Edge, Chrome, Safari or similar.

Lådbilen - steg för steg

Skriv ut Spara artikel

Inte nog med att pappa, mamma och barn kan tillverka den nya bilen som ett familjeprojekt. De vuxna kan också vara med när den stabila lådracern provkörs

Svårighetsgrad
Tidsförbrukning
4 timmar
Pris
1.000 kronor

Intro

Lådbilen är en klassiker. Nästan alla har någon gång provat att styra en lådbil med ett par kompisar som motor. Lådbilen skapar glädje och spänning och är en stimulerande leksak. Inte bara medan man kör eller mekar med den, utan också medan man snickrar chassi, monterar hjul och formar karossen.

Man kan använda nästan allt till en lådbil. Och den kan se ut nästan hur som helst. Vi har gjort en som är enkel i konstruktionen men ändå så rejäl och hållbar, att den verkligen tål det ena racerloppet efter det andra på både trottoar och skogsstig.

Men det är en sak som kanske är viktigare än allt annat. För det kvittar hur smart, tuff, elegant eller stylad bilen är om hjulen går trögt. Då tappar man snart lust att skjuta på, och det blir svårare att få kompisarna att vara motor.

I den klassiska varianten används barnvagnshjul. Det var ju endast sådana man kunde få tag på förr i tiden. De rullar ganska bra men man måste kapa axeln med bågfil eller vinkelslip.

Har du lust att betala för komfort så bör du satsa på ett hjulpaket med axlar, beslag och fyra luftfyllda hjul. De finns i olika storlekar men endast med ett par axellängder. Så köp hjulpaketen innan du gjort bilen klar.

Det tar inte mer än en förmiddag att tillverka bilen. Efter målning är den klar att användas.

Instruktion

Bilen - steg för steg

låst innehåll

logga in eller köp tillgång för att läsa detta avsnitt

Borra hål i chassit (A) för montering av den främre bryggan (B) - 20 cm från framänden - med ett 11 mm borr. Borra också ett hål mitt i den främre bryggan.

Sätt fast de två hjulen i den främre bryggan (B) med skruvar (4 x 50 mm). Den bakre bryggan sätts fast 10 cm in på chassit med två 5 x 80 mm skruvar. Den främre fästs däremot med en vagnsbult. Lägg 2 brickor mellan bryggan och chassit och 1 bricka mellan bryggan och muttern. Avsluta med en låsmutter och en extra mutter.

Stödbrädorna (C) skruvas fast nerifrån med 4 x 50 mm skruvar. Den ena sätts 90 cm från framänden, den andra precis framför den bakre bryggan.

Förborra i bägge sidor av bottnen (H) med ett 5 mm borr, 1 cm från kanten och på 10 cm inbördes avstånd. Montera sedan bottenlisterna (E) med 4 x 30 mm skruvar.

De trekantiga sidorna (K) skruvas fast i bottenlisterna med 4 x 30 mm skruvar. Förborra för skruvarna som sätts på var 10:e cm.

Borra ett 15 mm hål - 5 cm från övre änden på de två ryggstödslisterna (D). Borra också 15 mm hål i ändarna på påskjutsstången (G). Tryck fast rundstavar i hålen och fäst stången i hålen med lim.

Ryggstödslisterna(D) monteras något lutande på insidan av de trekantiga sidorna (K) med 4 x 30 mm skruvar. Förborra för skruvarna på var 10:e cm.

Montera ryggstödet (J) med 4 x 30 mm skruvar genom hålen du har förborrat.

Skruva fast sitsen (H) med 4 x 30 mm skruvar. Skruva först fast bottenlisterna (E) på stödbrädorna (C). Vänd sedan bilen och skruva fast sitsen på chassit (A). Till sist monteras fotstödet (F) med två skruvar.

Material

45 x 95 mm råplanhyvlat trä:
• 1 chassi (A), 160 cm

45 x 70 mm råplanhyvlat trä:
• 2 bryggor (B) à 46 cm

22 x 44 mm hyvlat trä:
• 2 stödbrädor (C) à 44 cm
• 2 ryggstödslister (D) à 60 cm
• 2 bottenlister (E) à 80 cm
• 1 fotstöd (F), 33 cm

33 mm rundstav:
• 1 påskjutsstång (G), 37,8 cm

15 mm rundstav:
• 2 fästen à 6 cm

12 mm plywood:
• 1 sits (H), 42 x 80 cm
• 1 ryggstöd (J), 42 x 48 cm
• 1 skiva på 45 x 80 cm till två sidor (K)

Dessutom:
• 1 vagnsbult, M10 x 120 mm, med 3 brickor, 1 låsmutter och 1 mutter
• Vattenfast lim, t.ex. PU-lim (utelim)
• Skruvar (som tål utemiljö), 4 x 30 mm, 4 x 50 mm och 5 x 80 mm
• 2 kabelklämmor (till rep)
• 10 mm nylonrep, 2,5 m
• 1 hjulsats inkl. axlar och beslag) (här från Biltema, 398 kr, art.nr. 41–153)
• Färg och utelasyr

Tidsförbrukning

4 timmar

Pris

Cirka 1000 kr

Ritning

logga in eller köp tillgång för att se skissen

Tips & Tricks

Tidningsartikel

Ladda ner tidningsartikeln

Ladda ner artiklen i PDF-format, så som den ursprungligen såg ut i tidningen Gör Det Själv.

Logga in
Ogiltig e-postadress
Lösenord behövs
Visa

Redan prenumerant? Prenumererar du redan på tidningen? Klicka här

Ny användare? Få åtkomst nu!

Nollställ lösenord.

Skriv in din e-postadress, så skickar vi anvisningar om hur du återställer ditt lösenord.

Ogiltig e-postadress

Kontrollera din e-post

Vi har skickat ett e-postmeddelande till med instruktioner om hur du återställer ditt lösenord. Kontrollera ditt skräppostfilter om meddelandet inte har kommit.

Uppge nytt lösenord.

Skriv in ett nytt lösenord. Lösenordet måste ha minst 6 tecken. När du har upprättat ditt lösenord blir du ombedd att logga in.

Lösenord behövs
Visa

password_reset.form.password_is_changed

Din beställning
Beställning
Skapa Profil
Du är på väg att köpa tillgång till:
Byggbeskrivningar: Lådbilen - steg för steg
Totalt pris: 149 kr
Mer för mindre?
Få över 1 000 byggbeskrivningar och full digital åtkomst för bara 29 kr.
    • Tillgång till över 1 000 digitala byggbeskrivningar
    • Du kan säga upp din prenumeration när som helst.
    • Efter erbjudandet fortsätter prenumerationen som en tillsvidareprenumeration för 79 kr i månaden
Endast 29 kr första månaden
Du ska skriva in ditt förnamn
Skriv in ditt efternamn
Ogiltig e-postadress
Ditt lösenord ska bestå av minst 6 tecken
Visa
signup.credentials_form.terms_error
Tillbaka
Logga in
Ogiltig e-postadress
Lösenord behövs
Visa
Tillbaka