Välj rätt plattor i hela huset

Så klart är färgen viktig när du väljer kakel och klinker – men går du bara på utseendet kan det lätt sluta med att du får ångra dina val. För det finns en rad faktorer som är minst lika viktiga när du ska välja plattor.

Vi använder stenplattor mest i badrummet, men kakel och klinker, som är den mer korrekta benämningen, kan användas i hela huset, bara du har koll på de viktigaste detaljerna.

Kakel och klinker är över huvud taget otroligt praktiskt: De tål vatten och smuts, de är lätta att torka av och de håller väldigt länge jämfört med t ex trä eller vinyl. I gengäld är de hårda att gå på, de kan kännas kalla om du inte har golvvärme, och så studsar ljud tillbaka på dem och kan bidra till att skapa dålig akustik. Du måste alltså med andra ord tänka dig för innan du väljer kakel och klinker.

Köket

Du ska tänka på att det kan vara hårt att stå på ett klinkergolv en längre tid, eftersom stenplattorna inte ger efter så som ett trägolv gör.

Men väljer du klinker på köksgolvet, så måste du prioritera att det ska vara lätt att rengöra. För spiller du saft, sås, fett eller annat på golvet, måste både platta och fog kunna rengöras utan att de missfärgas.

Helt ljust eller helt mörkt klinker avslöjar snabbt smuts och smulor.

Kakel på väggen bakom diskbänk och spis måste också kunna tåla både matlagning och rengöring. Däremot blir de inte fysiskt belastade på samma sätt som golvet.

På golvet

  • Rengöringsvänligt klinker är en bra investering.
  • Fogarna måste också kunna tåla spilld mat och dryck.
  • Natursten med en öppen yta passar inte.
  • Enfärgat ljust eller mörkt klinker avslöjar smulor och smuts.

På väggarna

  • Kakel över diskbänken och bakom spis och vask måste kunna tåla vatten och rengöring.
  • Natursten måste impregneras innan användning.
  • Kakelfogarna måste också kunna tåla påverkan.

Glöm inte fogen

  • Fogen mellan plattorna är en viktig del av klinkergolvet eller kakelväggen. I motsats till de keramiska plattorna tål fogen inte så bra syrahaltiga rengöringsprodukter, så var försiktig vid rengöring.
  • Och just därför måste du också fundera noga på om en fog ska vara ljus och sårbar eller mörkare och därmed bättre på att dölja smuts.
  • Grovkorniga fogar är svårare att rengöra än finkorniga varianter.
  • Om ditt underlag inte är av solid sten eller betong utan kanske lite mer flexibla våtrumsskivor eller liknande, kan du tillföra bruket ett additiv som gör det mer flexibelt.

Badrummet

Badrummet är det utrymme där de flesta av oss har kakel och klinker. Det är både snyggt och praktiskt i ett våtrum där golvet och en del av väggarna är utsatta för vatten.

Men du måste tänka på många saker när du väljer stenplattor, just på grund av vattnet: Våta plattor får inte vara sugande, har du mycket kalk i vattnet måste du fundera på färgen på klinkerna och deras storlek spelar också roll, t ex om du ska ha fall mot en golvbrunn från flera håll; då är väldigt stora klinker inte det bästa valet.

Rengöring är också en viktig faktor: Plattorna måste tåla rengöringsmedel, och här är frätande kalkborttagningsmedel den största utmaningen – även för fogarna, som lätt kan ta skada.

På golvet

  • Stora klinker i duschhörnan kräver avrinning längs väggen, så att det bara är fall åt ett håll.
  • Små klinker är generellt mer halksäkra tack vare många fogar.
  • Blanka klinker är lätta att hålla rena men bör behandlas med en antiglidvätska, så att de inte är så hala att gå på.
  • Porösa naturstenar, som kan suga vatten, passar inte i våtrum (keramiskt klinker går att få med naturlook).
  • Mycket kalk i vattnet syns tydligt på mörkt klinker.
  • Råa fogar är svårare att hålla snygga än släta fogar.
  • Kolla om det finns en sockelklinker i serien. Det ger snyggast avslutning mot väggen.

På väggarna

  • Kolla kaklets hårdhet. Hårdhet 3 är bra i duschhörnan. På andra väggar kan hårdhet 2 också gå an.
  • Naturkakel, som kan suga vatten, passar inte i duschhörnan och bör impregneras i resten av badrummet.
  • Mörkt kakel blir snabbt fult av kalk, om det är mycket kalk i vattnet.
  • Råa fogar är svårare att rengöra och ta bort eventuellt mögel från än släta.
  • Försök att få fogarna på väggen att flukta med fogarna på golvet.

Så starka är plattorna

  • Keramiskt kakel & klinker delas in i hårdhet från 1 till 5. Vanligast är slitstyrka 2, 3 och 4.
  • Hårdhet 2 är för ställen som inte slits så hårt. Det kan t ex vara på en väggyta som inte utsätts direkt för vatten eller smuts.
  • Hårdhet 3 och 4 kan användas på golv. Hårdhet 4 klarar slitaget på även de mest utsatta delarna av hemmet, t ex hallgolvet.

Hallen

I hallen är det mycket stort slitage på golvet. Lera, sand, småsten och vatten är bara några av de utmaningar som klinkerna ska kunna klara.

Därför ska du välja klinker i hårdhet 4 eller mer, och du måste fundera på hur lätt det är att hålla klinkerna rena. En rå yta är besvärlig, och på ljust klinker syns lera och jord mycket tydligt.

På golvet

  • Mörkare nyanser, eventuellt jordfärger, är lättare att hålla rent än t ex vitt klinker.
  • Välj keramiskt klinker som är lätt att hålla rent.
  • Blankt klinker kan behandlas med antiglid-impregnering. Då halkar du inte på ett fuktigt golv, men rengöringen är ändå enkel jämfört med mer ojämnt klinker.
  • Glöm inte fogen. Den måste också leva upp till rengöringskraven.

Sovrummen och vardagsrummet

I rum med mindre belastning och färre rengöringshänsyn än köket, hallen och badrummet, finns det mer plats för att experimentera. Så vill du ha natursten eller klinker med färg och mönster, så kan det vara här som du ska slå dig lös. Speciellt om du har stora, öppna golvytor, så kan mer levande klinker liva upp lite. Har du ett golv med många kanter och hörn, ska du fundera på om en lugnare golvyta kanske blir finare.

En fråga är också om golvet ska vara ett blickfång och det som ger rummet liv, eller om denna roll ska ges till möbler och annan inredning, så att ett golv som ser lugnare ut kanske passar bättre.

På golvet

  • Golvvärme är en fördel, klinker kan annars kännas kallt.
  • Tänk på akustiken. Har du klinkergolv, bör du mjuka upp några ytor, t ex med mattor.
  • Rengöring bör väga tungt när du väljer klinker till en öppen planlösning. Tänk på rengöring av köksdelen före designdrömmar i resten av rummet.

    Andra läser just nu ....

    Mer i samma kategori Kakel och klinker