Our website does not support Internet Explorer.

To get the best experience on our website and of our content, please use a more modern browser like Edge, Chrome, Safari or similar.

Skärmvägg på hjul

Skriv ut Spara artikel Du måste vara inloggad för att kunna spara artiklar

Det är ofta vinden som bestämmer om man kan njuta av solen på terrassen, och då den kan komma från alla möjliga riktningar, kan det vara praktiskt med en mobil skärmvägg. Den är lätt att bygga, det tar inte så lång tid, och den är dessutom billig.

Svårighetsgrad
Tidsförbrukning
1 helg
Pris
1.000 kronor
Liikkuva suojaseinä

Seinässä on kolme markiisikankaasta tehtyä verhoa, jotka voi laskea alas tarpeen mukaan.

Intro

Vi visar hur den smarta bottenlådan skruvas ihop, och hur spaljén monteras. Dessutom visar vi hur du får skugga för solen med gardiner som kan rullas upp och tas av vid behov.

Instruktion

Den smarta lådan skruvas samman

Låst innehåll

logga in eller köp tillgång för att läsa detta avsnitt

Den stabila lådan i botten, som skärmväggen är fastskruvad på, gör det möjligt att på ett elegant och diskret sätt förvara t.ex. dynor.

Här har vi lagt lock på lådorna, men du kan även välja att skippa locken och istället fylla lådorna med jord och plantera blommor i dem.

Själva bottenlådan byggs av lockläkt och plywood, och det är inte svårt att skruva ihop den när alla delarna är tillsågade.

1

Rita upp på ramlisterna (A). Markera var spaljélisterna (B) och tvärstagen (D) ska sammanfogas. Markera också var hålen monteringsskruvarna ska borras - ca. 1 från listernas sidor.

2

Listerna skruvas ihop med 5 x 80 mm skruvar. De två ändarna till bottenlådan sammanfogas av tvärstyckena (C) och (D). Skruva ihop lådans ändar med sidorna (A) med 4 x 50 mm skruvar.

3

Sidobeklädnaden (N) monteras på ramen. Skruva fast sidobeklädnaden (N) invändigt med 4 x 30 mm skruvar. Skruva fast de två stödlisterna (H) nederst från insidan på de främre och bakre ramarna.

4

Skruva fast ändbeklädnaden (S). När sidobeklädnaden (N) är påskruvad gör du detsamma med ändbeklädnaden (S). Den skruvas fast invändigt med x 30 mm skruvar.

5

Bottenbrädorna (F) skruvas på. Gör fast bottenbrädorna i stödlisterna (H) med 4 x 35 mm skruvar. Lägg plast i botten om du vill plantera i lådan.

6

Gör fast hjulen. De fyra hjulen monteras på fyra klossar (G), som skruvas in i sidoramarna med 5 x 60 mm skruvar. Stativet rullar nu på kraftiga hjul som lyfter vindskärmen 10 cm över marken.

7

Skiljeväggarna monteras. Dra fast 7 skiljeväggarna (M) mellan fram- och bakram med 4 x 50 mm skruv.

Så får du skugga för solen

Låst innehåll

logga in eller köp tillgång för att läsa detta avsnitt

Till den här modellen anväder vi tyget som gardiner, som du kan ta av och rulla upp efter behov. Du kan själv välja färg på markistyget, eller om du vill bryta av med något grönt, som också ger skydd för vinden, kan du byta ut en eller flera våder mot klätterväxter.

1

Gör klart våderna. Borra skruvhål i den ena 10 x 20 mm listen (J), och lägg på lim. Lägg duken på på plats på listen och lägg på lim för att limma fast den andra listen. Skruva ihop listerna runt duken.

2

Gör 6 stroppar. Använd en 4 mm tjock elastisk lina. Korta av linan i stycken om 40 cm. Kläm ihop ändarna.

3

Bind fast stropparna. Bränn ändarna med en tändare och slipp fransar.

4

Sätt fast krokar i botten. Skruva fast 6 krokar i de lodräta spaljélisterna (B).

Spaljén byggs ihop och monteras

Låst innehåll

logga in eller köp tillgång för att läsa detta avsnitt

Nu när lådan är ordentligt ihopskruvad är det dags att gå vidare med själva skärmen. Den byggs av trälister, tunna rundstavar och markisduk, vilket gör den vacker att se på, men även rustad för att stå emot vinden.

Markisduk är oftast 120 cm bred. Därför är spaljéns höjd anpassad så att våderna utnyttjas fullt ut och det inte blir något spill. Duken kan skäras till med en lödkolv, på det viset slipper du att duken fransar sig.

1

Borra hål för rundstavarna (K). Borra hål för de sju rundstavarna i de fyra spaljélisterna (B). Hålen borras med ett 20 mm borr. I de två mittersta spaljélisterna borras hålet helt igenom, halvvägs genom de yttre.

2

Skruva fast spaljélisterna (B) i lådan. När hålen för rundstavarna är borrade ska listerna fästas i lådan. Skruva fast tre av dem bak på lådan med 5 x 60 mm skruv. Vänta med att sätta på den sista listen.

3

Rundstavarna (K) sätts löst på plats. Rundstavarna förs genom hålen i spaljélisterna (B).

4

Den sista spaljélisten (B) håller ihop det hela. När rundstavarna (K) är på plats, skruvas den sista, yttersta spaljélisten (B) fast.

5

Skruva fast rundstavarna (K). Varannan rundstav skruvas fast i spaljélisten (B) med 4 x 35 mm skruvar.

6

Borra 10 mm hål i listerna (J). Borra hål så att markisduken kan hängas upp på krokarna. Borra även motsvarande hål i de nedersta listerna (J) för stropparna.

Material

20 x 45 mm lockläkt:

  • 4 ramlister (A) à 188 cm
  • 1 topplist (A1) à 188 cm
  • 4 spaljélist (B) à 166 cm
  • 4 tvärlister (C) à 35 cm
  • 4 tvärlister (D) à 26,5 cm
  • 8 klossar till lock (E) à 10 cm

20 x 95 mm råspont:

  • 17 bottenbrädor (F) à 33 cm
  • 4 klossar till hjul (G) à 9,5 cm

21 x 21 mm lister:

  • 2 stödlister (H) à 184 cm

15 x 15 mm lister:

  • 12 markislister (J) à 58 cm

20 mm rundstav:

  • 7 rundstavar (K) à 186 cm

15 mm vattenfast plywood:

  • 2 lock (L) à 41 x 66 cm
  • 2 skiljeväggar (M) à 33 x 31,5 cm

10 mm plywood:

  • 2 sidobeklädnader (N) à 33,5 x 184 cm
  • 2 ändbeklädnader (S) à 33 x 33,5 cm

120 cm brett markistyg:

  • 3 våder markistyg à 58 x 120 cm (klipps ut av ett stycke på 120 x 174 cm)

Diverse:

  • 4 x 20, 4 x 30, 4 x 35, 4 x 50, 5 x 60 och 5 x 80 mm skruv
  • 4 möbelhjul med en höjd på 10 cm
  • 2,4 x 4 mm gummistropp
  • 6 wireklämmor
  • 12 krokar för upphängning

Tidsförbrukning

Kan byggas på en helg.

Pris

Ca. 1.000 kr.

Svårighetsgrad

Skärmväggen är inte svår att bygga även om den består av många delar. Följ ritningen, och var noggrann med måtten.

Ritning

logga in eller köp tillgång

Tidningsartikel

Ladda ner tidningsartikeln

Ladda ner artiklen i PDF-format, så som den ursprungligen såg ut i tidningen Gör Det Själv.

Din beställning
Beställning
Skapa Profil
Du är på väg att köpa tillgång till:
Byggbeskrivningar: Skärmvägg på hjul
Totalt pris: null kronor
Mer för mindre?
Få över 1 000 byggbeskrivningar och full digital åtkomst för bara 29 kronor
    • Tillgång till över 1 000 digitala byggbeskrivningar
    • Du kan säga upp din prenumeration när som helst.
    • Efter erbjudandet fortsätter prenumerationen som en tillsvidareprenumeration för 79 kr i månaden
Endast 29 kr första månaden
Du ska skriva in ditt förnamn
Skriv in ditt efternamn
Ogiltig e-postadress
Ditt lösenord ska bestå av minst 6 tecken
Visa
signup.credentials_form.terms_error
Tillbaka
Logga in
Ogiltig e-postadress
Lösenord behövs
Visa
Tillbaka