Our website does not support Internet Explorer.

To get the best experience on our website and of our content, please use a more modern browser like Edge, Chrome, Safari or similar.

Smart minibod med massor av plats

Skriv ut Spara artikel

Behöver du ett förråd som tar minimalt med plats? Då är detta helt perfekt. Det allra viktigaste får plats på liten yta.

Tidsförbrukning
2 dagar
Pris
1.300 kronor
Minibod

Intro

Om du vill ha en bod som tar minimal plats, är den här genial. Här finns plats för det viktigaste på bara ett par kvadratmeter. Klicka på stjärnorna och se de fina detaljerna.

Instruktion

Bygg trästommen

låst innehåll

logga in eller köp tillgång för att läsa detta avsnitt

1

Såga till reglarna till ramen (A och B). Markera brädornas (D, E och F) placering på stödreglarna (B), innan ramen monteras. Räkna på 10 cm till varje bräda, så att det blir 5 mm luft mellan brädorna.

2

Montera ramarna med 5 x 80 mm skruvar. Det är enkelt om du bygger ramen på t.ex. en plywoodskiva. Det är även smart att på förhand mäta upp var de korta stödreglarna (B) ska placeras på de långa reglarna (A).

Bygg beklädnad och luckor

låst innehåll

logga in eller köp tillgång för att läsa detta avsnitt

De två ramarna ska beklädas med trall som sågas till i längden. I den ena ramen ska det sitta en lucka, så att du kan få ut komposten. Det innebär att de nedersta fyra brädorna i beklädnaden måste sågas av, och de kortare brädorna ska monteras till en lucka.

På den invändiga sidan av ramarna ska det monteras ett par lister längst upp i varje sida. Här är det plats för plywoodskivan som ska användas som en utdragshylla för trädgårdsredskap.

1

Ramen kläs in med brädorna (D, E och F). De nedersta fyra brädorna kapas av, så att det skapas en lucka i beklädnaden, som gör att du kommer åt komposten. Brädorna skruvas fast med 4 x 40 mm skruvar.

2

Luckan byggs ihop. Det monteras två stöttor (M) på baksidan av de fyra brädorna (F) med 4 x 35 mm skruvar.

3

Luckan monteras i ramen med två gångjärn. Här används 4 x 35 mm skruvar.

4

Fäst brädorna (D) på den andra sidoramen. Det går snabbt eftersom inga ska kapas - det är ingen lucka på den här sidan.

5

Montera två lister (K) på insidan av varje ram. Avståndet mellan listerna ska vara 2 cm, så att det finns 1,5 cm för plywoodskivan (L) att expandera lite.

6

Gavlarna monteras. Mät upp var brädorna (G) ska placeras på de två stöttorna (J), och markera det med ett streck för varje bräda. Då går det snabbt att montera brädorna, och mellanrummet blir garanterat lika stort.

7

Montera brädorna (G) genom att skjuta in dem under stöttorna (J), och placera dem efter markeringarna. De görs fast med 4 x 35 mm skruvar. Skiljeväggen byggs på samma sätt, fast med de lite kortare brädorna (H).

Bygg ihop förrådet

låst innehåll

logga in eller köp tillgång för att läsa detta avsnitt

Nu ska förrådet byggas ihop. Ta med dig alla delarna ut i trädgården, där förrådet ska placeras. Börja med att montera den ena sidan och den bakre gaveln. Sedan görs den andra sidan fast, och till sist den främre gaveln, som även ska fungera som lucka.

Taket består av en takskiva som sågas till så att den täcker den främre delen av förrådet. Det ska vara öppet över kompostbehållaren, så att det är enkelt att tömma trädgårdsavfall för kompostering.

1

Förrådet monteras. Placera först den ena sidan (utan lucka) och den bakersta gaveln där förrådet ska stå. Om det ska målas är det lättast att göra det innan det monteras.

2

Fäst sidan med gaveln med 4 x 40 mm skruv. 4-5 skruvar jämnt fördelat i varje sida är lagom. Sedan skruvas även den andra sidan fast i gaveln.

3

Montera skiljeväggen i den bakre delen av förrådet mot kompostrummet. Det ska sågas ett hack i topp och i botten i varje sida, så att det blir plats för den översta och nedersta delen av ramen (A).

4

Skiljeväggen görs fast i de lodräta stöttorna (B) med 4 x 40 mm skruv.

5

Gör fast den främre gaveln i förrådet med två gångjärn i den ena sidan, så att den kan öppnas och fungera som lucka. Spänn fast gaveln med tvingar medan du skruvar.

6

Skruva fast ett hänglåsbeslag i den andra sidan av luckan, så att du har möjlighet att låsa förrådet. Sätt även handtag på både lucka och utdragshylla, så att det blir lätt att öppna.

7

Montera ett litet vred vid lämmen, så att det är låst in till kompostkärlet. Sätt ett i varje sida av lämmen, så att den inte kan vridas skev. Vreden ger mycket smidig åtkomst till kompostkärlet.

8

Skruva fast de fyra sparrarna (C) ovanpå sidorna med 5 x 80 mm skruv. En lång skruv i varje sida räcker gott.

9

Lägg takskivan på plats, och såga till den, så att den passar i längd. Det kan du t.ex. göra med en gammal fogsvans. Gör fast takskivan med takskruv.

10

Gör ett handtag i utdragshyllan, som du har sågat till i längd och bredd. Borra först två 25 mm hål i varje sida av det som ska bli handtaget, och såga ut stycket emellan med en sticksåg.

11

Handtaget slipas, först med en grov fil, sedan med finare slippapper, så att du inte får flisor i fingrarna när du tar tag i handtaget.

12

Avslutningsvis sätts utdragshyllan (L) på plats. Den skjuts bara in mellan de två listerna (K), som är monterade på insidan av förrådets sidor.

Material

45 x 45 mm reglar (tryckimpregnerade):

  • 4 ramstycken (A) à 250 cm
  • 10 stödreglar (B) à 86 cm
  • 4 taksparrar (C) à 89 cm

(22 x 95) mm trall (tryckimpregnerad):

  • 16 brädor till sidor (D) à 250 cm
  • 4 brädor till sidor (E) à 175,5 cm
  • 4 brädor till lucka (F) à 74,5 cm
  • 20 brädor till gavlar (G) à 93 cm
  • 10 brädor till vägg (H) à 89 cm
  • 6 stöttor till gavel/vägg (J) à 95 cm
  • 2 stöttor till lucka (M) à 30 cm

(25 x 38) mm läkt:

  • 4 stödlister (K) à 165 cm

15 mm vattenfast plywood:

  • 1 utdragshylla (L), 79 x 145 cm

Dessutom:

  • 1 hänglåsbeslag
  • 2 handtag
  • 2 plastvred1 PVC-takskiva, 95 x 160 cm, inkl. takskruvar
  • Skruvar: 4 x 35 mm, 4 x 40 mm och 5 x 80 mm
  • 4 gångjärn, 35 x 200 mm, för dörr och lucka (mätt omonterat)
  • Heltäckande trälasyr

Tidsförbrukning

1-2 dagar.

Pris

Ca. 1.300 kr.

Svårighetsgrad

Ett bra nybörjarprojekt som de flesta kan klara av.

Ritning

logga in eller köp tillgång

Tips & Tricks

Tidningsartikel

Ladda ner tidningsartikeln

Ladda ner artiklen i PDF-format, så som den ursprungligen såg ut i tidningen Gör Det Själv.

Logga in
Ogiltig e-postadress
Lösenord behövs
Visa

Redan prenumerant? Prenumererar du redan på tidningen? Klicka här

Ny användare? Få åtkomst nu!

Nollställ lösenord.

Skriv in din e-postadress, så skickar vi anvisningar om hur du återställer ditt lösenord.

Ogiltig e-postadress

Kontrollera din e-post

Vi har skickat ett e-postmeddelande till med instruktioner om hur du återställer ditt lösenord. Kontrollera ditt skräppostfilter om meddelandet inte har kommit.

Uppge nytt lösenord.

Skriv in ett nytt lösenord. Lösenordet måste ha minst 6 tecken. När du har upprättat ditt lösenord blir du ombedd att logga in.

Lösenord behövs
Visa

password_reset.form.password_is_changed

Din beställning
Beställning
Skapa Profil
Du är på väg att köpa tillgång till:
Byggbeskrivningar: Smart minibod med massor av plats
Totalt pris: null purchase.price.currency
Mer för mindre?
Få över 1 000 byggbeskrivningar och full digital åtkomst för bara 29 kr.
    • Tillgång till över 1 000 digitala byggbeskrivningar
    • Du kan säga upp din prenumeration när som helst.
    • Efter erbjudandet fortsätter prenumerationen som en tillsvidareprenumeration för 79 kr i månaden
Endast 29 kr första månaden
Du ska skriva in ditt förnamn
Skriv in ditt efternamn
Ogiltig e-postadress
Ditt lösenord ska bestå av minst 6 tecken
Visa
signup.credentials_form.terms_error
Tillbaka
Logga in
Ogiltig e-postadress
Lösenord behövs
Visa
Tillbaka