En liten stuga eller friggebod får ett helt nytt utseende om du sätter upp ny fasadpanel. Och med extra isolering blir det varmare och skönare i stugan!
Den gamla fasaden på den lilla stugan nästan tigger om att bytas ut. Den har spruckit och det är svårt att underhålla den. Och eftersom vi vill använda stugan även på vintern, är det dags att ersätta de gamla fönstren och komplettera isoleringen. För så snart temperaturen kryper ner till nollstrecket glöder de elektriska elementen röda, när de ska försöka hålla värmen. Varmare och skönare i stugan Det är därför givet att den nya fasaden ska kombineras med både byte av fönster och tilläggsisolering. Ja, även den gamla ytterdörren byts ut. Sätter du igång med ett liknande arbete ska du kolla isoleringen så snart den gamla fasadpanelen har tagits bort. Den kan ev. vara så hoptryckt eller dålig att den helst bör bytas ut. Och kan du se att ångspärren bakom isoleringen inte är tät, så ta bort den och sätt upp en ny eller komplettera den gamla. Ofta är det enklast att ta bort både isolering och ångspärr utifrån (fasaden är ju öppen). Nackdelen är att ångspärren inte sluter helt tätt. Därför rekommenderar vi att du sätter upp den nya ångspärren från insidan, innan du monterar nya gipsskivor (eller annan innervägg).
-
07/2012
Gör det själv och spara mer än 2 000 kr. Det tar bara ett par dagar att snickra en ordentlig hundkoja till din bästa vän. En koja med veranda och isolerat golv!
Svårighet 2/4
-
15/2011
Häng med och se hur det går till när 7-årige Kåre får hjälp av Gör Det Själv att bygga en stadig, säker och framför allt häftig koja högt uppe i ett träd. Där kan hemliga klubben mötas för dit kommer inga vuxna och stör!
-
13/2011
På radhustomten finns det sällan plats för en stor bod. Här visar vi hur enkelt det är att bygga två små skjul, som anpassas i storlek efter vad de ska innehålla.
Svårighet 4/4
-
11/2011
Inga tomater smakar så gott som dem du plockar i ditt växthus. Se här hur lätt du
bygger ett växthus som har plats för en hel del, men som ändå knappt tar någon
plats. Du behöver nämligen inte gå in i det – du kommer åt ...
Svårighet 3/4
-
10/2011
Visst vore det praktiskt med ett enkelt skjul för cyklar eller utemöbler? Här har vi ett förslag som du snabbt bygger om du t.ex. använder vindskydd av flätad pil som
väggar. Då ska du bara resa några stolpar och lägga tak, ...
Svårighet 3/4