Solterrassen blev en fin paviljong

Från början skulle det egentligen bara bli en solterrass med tak som kunde ge skugga. Men så råkade Max Søndergaard läsa en artikel i Gör Det Själv, och den inspirerade honom att bygga en paviljong. Själv kallar Max den för kronan på verket.

Max Søndergaard är en synnerligen erfaren gör-det-självare, och 1991 köpte han och familjen ett hus, som liknade en ruin. Allt skulle renoveras: golv, väggar och innertak och alla installationer skulle bytas ut.

Eftersom Max några år tidigare hade renoverat en andelslägenhet i blixtfart, så bekymrade det honom inte. Han och hans hustru tog i stället ett rum i sänder i ett makligt tempo. Det har ju den uppenbara fördelen att man hinner tänka sig för, som han själv uttrycker det.

Så småningom blev huset klart och i mellantiden hade barnen blivit tonåringar. Hustrun tyckte då, att de kunde riva lekstugan på tomten, sätta upp fyra stolpar och lägga tak på dem. Då skulle de kunna få lite skugga på solterrassen längst ner på tomten. Max hade då precis läst en artikel i Gör Det Själv om hur man bygger en paviljong, och beslutade att han hellre ville bygga en sådan. Och han blev ensam om projektet, för hustrun hade skadat axeln och kunde inte hjälpa till.

Max började bygget inspirerad av artikeln, men hittade undan för undan på egna lösningar. Paviljongen blev som han ville ha den, även om han hade lite problem med gjutning av grunden. Han beställde nämligen färdig betong i stället för att blanda själv. Men han fick för lite betong, och tvingades därför snabbt blanda så mycket att grunden kunde få önskad tjocklek.

Relaterade ariklar

  • 36 soffbord blev till ett drömlikt växthus

    36 soffbord blev till ett drömlikt växthus

    05/2010 Det var inte soffbord Ib Sörensen var ute efter när han besökte ett möbelvaruhus. Men han nästan snubblade över några som var rasande billiga. Han köpte 36 soffbord och de blev så småningom ett växthus med härdat glas.

  • Praktisk redskapsbod

    Praktisk redskapsbod

    13/2009 Det ska vara gott om plats i den nya redskapsboden, men den får inte bli för stor och dominerande, bestämde vår läsare sig för. Med en klinklagd panel, som bryts av lodräta stolpar, skapade han en lätt och elegant fasa .

  • Gott om plats för alla redskap

    Gott om plats för alla redskap

    15/2007 Christoffers fru ville ha mera plats för sina trädgårdsredskap, och själv drömde han om att kunna inreda den gamla boden till verkstad. Han lyckades uppfylla båda önskemålen när han byggde en bod vägg i vägg med den gamla. ...

  • Snyggt och praktiskt terrasstak

    Snyggt och praktiskt terrasstak

    12/2009 När Morten skulle lägga tak över terrassen, var det viktigt för honom att resultatet skulle bli snyggt. Men eftersom Morten tycker att det ser fult ut med synliga byggbeslag var han tvungen att skapa en konstruktion utan beslag.

  • Stor vedbod med tre ingångar

    Stor vedbod med tre ingångar

    08/2009 Allan hade tröttnat på att elda med fuktig ved, och han ville bli av med skräpet på tomten. Därför byggde han en vedbod.

  • Solterrassen blev en fin paviljong
  • Solterrassen blev en fin paviljong
Gör Det Sjäv | Copyright © 2010| Bonnier Publications International AS | Juridisk information | Kontakta oss