Hållbara stolpar för dubbelgrinden

För att dubbelgrinden inte ska hänga, måste den fästas på starka stolpar eller stöttas på mitten. Här visar vi hur du gjuter starka stolpar.

Det är inte ovanligt att det står två stolpar utan grind vid infarten. För oss var det tvärtom. Vi hade två grindar, men inga stolpar. Den fina grinden var delad i två, alltså en dubbelgrind, och den skulle vi skaffa ett par starka stolpar till.

Problemet var att man inte kan köpa stolpar i storlek XXL. Man måste göra dem själv, och här valde vi att gjuta dem. Först göt vi en sockel på 70 x 70 cm på ett dränerat underlag, och ovanpå den göt vi 30 x 30 cm stolpar. Om du ska gjuta till endast en grind, behöver stolparna inte vara så kraftiga som våra. Men dubbelgrinden kräver rejält stöd på grund av den tyngd som den har på mitten. Därför ska man välja rejäla stolpar eller sätta ett stöd på mitten, för annars kommer grinden att hänga eller bli skev.

Gjut den ena stolpen först. Då kan du sätta upp den ena grinden och se exakt var nästa stolpe ska stå.

Relaterade artiklar

  • Unna din hund en lyxig koja

    Unna din hund en lyxig koja

    07/2012 Gör det själv och spara mer än 2 000 kr. Det tar bara ett par dagar att snickra en ordentlig hundkoja till din bästa vän. En koja med veranda och isolerat golv!

    Svårighet 2/4
  • Urstark grind

    Urstark grind

    07/2013 Här har du en grind som aldrig slår sig eller hänger snett. Det garanterar de korslagda listerna som ger grinden styrka.

    Svårighet 2/4
  • Kickstarta köksväxterna

    Kickstarta köksväxterna

    05/2013 Gör det själv och spara cirka 1500 kr. Snickra en enkel drivbänk och kickstarta odlingen av dina köksväxter. Om du använder material från verkstan och gamla brädor blir den dessutom billig.

    Svårighet 1/4
  • Dubbelgrind med pergola

    Dubbelgrind med pergola

    14/2012 Dubbelgrinden har försetts med starka vajrar i stället för snedsträvor. De ger en lätt men stark konstruktion. Med klätterväxter runt pergolan blir den snabbt en grön portal.

    Svårighet 3/4
  • Blomlådor

    Blomlådor

    13/2012 Du behöver inte ha blommor i dina blomlådor. Här används de i stället till kryddväxter, som du lätt kommer åt från alla sidor.

    Svårighet 1/4
  • Hållbara stolpar för dubbelgrinden
  • Hållbara stolpar för dubbelgrinden
  • Hållbara stolpar för dubbelgrinden

Svårighetsgrad

Svårighet 4/4
Gör Det Själv | Copyright © 2010| Bonnier Publications International A/S | Juridisk information | Kontakta oss