Plattsättning - lektion 2:5, snörräta kakelrader

Den första raden plattor avgör om kaklet på väggen eller klinkern på golvet kommer att löpa i snörräta rader eller i böljande vågor. Om det är ordning på första raden går uppsättningen nästan av sig själv.

På den första lektionen i kursen blev höjden och kakelfördelningen för den första raden fastlagd. Nu gäller det uppsättningen. Spika lister under den första raden kakel om det finns plats. Då kan man stryka ut kakelfix på väggen med en 6 mm tandspackel över hela väggens bredd och 3–4 kakelrader uppåt, om du kapat till alla plattor och arbetar i ett lagom tempo. Annars måste du stryka ut kakelfix på en mindre yta, då hela den limmade ytan måste täckas med kakel inom en halvtimme. Plattorna trycks fast i limmet. Tryck så hårt på plattan att de 6 mm höga limsträngarna från tandspackeln pressas ihop till ett 3 mm tjockt jämnt utbrett lager bakom plattan. Overflödigt fix skrapas av innan du lägger ut nytt fix.

Relaterade ariklar

  • Plattsättning - lektion 1:5
    Kurs

    Plattsättning - lektion 1:5

    02/2008 Följ med från början och lär dig allt om hur man sätter upp kakel.

  • Plattsättning - lektion 3:5
    Kurs

    Plattsättning - lektion 3:5

    04/2008 Om det är något som har betydelse för resultatet, så är det fogen mellan kakelplattorna. Se här hur du lyckas med fogningen.

  • Plattsättning - lektion 4:5
    Kurs

    Plattsättning - lektion 4:5

    05/2008 Se här vilka verktyg du bör ha tillgängliga när du delar en kakelplatta, och vilka du behöver när du måste göra hål i en platta för att anpassa den efter ett rör.

  • Plattsättning - lektion 5:5
    Kurs

    Plattsättning - lektion 5:5

    06/2008 Svårighetsgraden ökar när den kakelrad man håller på att sätta upp, också ska fortsätta runt ett hörn. Men här får du ett par goda råd som gör att du lyckas.

  • Byggbeslag - lektion 1:6
    Kurs

    Byggbeslag - lektion 1:6

    12/2010 Du sparar tid när du fogar reglar med byggbeslag, och det går inte ut över styrkan. Ofta får du större styrka med beslag, i varje fall om du inte är erfaren byggnadssnickare. Se här vilka beslag du ska använda och var.

  • Plattsättning - lektion 2:5, snörräta kakelrader
Spara pengar under hela 2012

Spara pengar under hela 2012

Beställ 18 nummer av Gör Det Själv och spara pengar på hantverkarkostnader under hela 2012. ...

Beställ nyhetsbrev

Artiklar som du kan hämta gratis

Du kan hämta ytterligare 25 i denna vecka

Downloads 0/25

Mina artiklar

Gör Det Sjäv | Copyright © 2010| Bonnier Publications International AS | Juridisk information | Kontakta oss