Den första raden plattor avgör om kaklet på väggen eller klinkern på golvet kommer att löpa i snörräta rader eller i böljande vågor. Om det är ordning på första raden går uppsättningen nästan av sig själv.
På den första lektionen i kursen blev höjden och kakelfördelningen för den första raden fastlagd. Nu gäller det uppsättningen. Spika lister under den första raden kakel om det finns plats. Då kan man stryka ut kakelfix på väggen med en 6 mm tandspackel över hela väggens bredd och 3–4 kakelrader uppåt, om du kapat till alla plattor och arbetar i ett lagom tempo. Annars måste du stryka ut kakelfix på en mindre yta, då hela den limmade ytan måste täckas med kakel inom en halvtimme. Plattorna trycks fast i limmet. Tryck så hårt på plattan att de 6 mm höga limsträngarna från tandspackeln pressas ihop till ett 3 mm tjockt jämnt utbrett lager bakom plattan. Overflödigt fix skrapas av innan du lägger ut nytt fix.
-
Kurs
02/2008
Följ med från början och lär dig allt om hur man sätter upp kakel.
-
Kurs
04/2008
Om det är något som har betydelse för resultatet, så är det fogen mellan kakelplattorna. Se här hur du lyckas med fogningen.
-
Kurs
05/2008
Se här vilka verktyg du bör ha tillgängliga när du delar en kakelplatta, och vilka du behöver när du måste göra hål i en platta för att anpassa den efter ett rör.
-
Kurs
06/2008
Svårighetsgraden ökar när den kakelrad man håller på att sätta upp, också ska fortsätta runt ett hörn. Men här får du ett par goda råd som gör att du lyckas.
-
Kurs
12/2010
Du sparar tid när du fogar reglar med byggbeslag, och det går inte ut över styrkan. Ofta får du större styrka med beslag, i varje fall om du inte är erfaren byggnadssnickare. Se här vilka beslag du ska använda och var.