Ett nytt rum med utsikt

Ett rymligt sovloft med utsikt över resten av rummet och snedtak hela vägen upp till takåsen. Det blev lösningen när denna familj ville skapa mera plats för ett av barnen. Gör Så Här följde projektet, så se här hur man tog hål i taket och reglade upp nya väggar med lättmetallreglar.

Det var dotterns ihärdiga krav på att få ett större rum som var orsaken till ombyggnaden. Hon hade vuxit ifrån sitt rum – barnkammaren, som hon lite föraktfullt kallade det. Hon drömde om ett rum där hon skulle kunna träffa sina kompisar utan att trängas. Föräldrarna föreslog först en modern bäddsoffa, som sparar plats, och andra små förbättringar. Det var först när en bekant föreslog familjen att utnyttja vinden som man kom på lösningen: snedtak upp till takåsen och ett rymligt sovloft.

Relaterade ariklar

  • Krypvinden bjuder på plats

    Krypvinden bjuder på plats

    16/2000 Rum med snedtak är ofta trånga och svåra att möblera. Om du flyttar ut stödbensväggen vinner du värdefullt utrymme samtidigt som du kan passa på att tilläggsisolera.

  • Specialhyllor

    Specialhyllor

    13/2005 Det är svårt att effektivt utnyttja utrymmet under ett snedtak eller en trappa, och man kan inte köpa färdiga hyllsystem som passar. Lösningen är enkel - du snickrar hyllan själv.

  • Hylla under snedtaket

    Hylla under snedtaket

    01/2012 Det finns bara ett sätt att utnyttja utrymmet under snedtaket till ett hyllsystem, och det är att du själv snickrar hyllorna. Det är dessutom billigt och du kan anpassa hyllorna efter utrymmet.

    Svårighet 3/4
  • Ny front på luckorna

    Ny front på luckorna

    16/2011 Du behöver inte byta ut de gamla skåpluckorna bara för att du har tröttnat på dem. För under 100 kr kan varje lucka få ett helt nytt utseende.

    Svårighet 3/4
  • Smart skåp under ett snedtak

    Smart skåp under ett snedtak

    07/2011 Det är ofta svårt att utnyttja utrymmet under ett snedtak på ett optimalt sätt. Men om du snickrar ett skåp själv går det. Se här hur du kan bli klar på en helg.

    Svårighet 2/4
  • Ett nytt rum med utsikt
  • Ett nytt rum med utsikt

Läs mera om

Spara pengar under hela 2012

Spara pengar under hela 2012

Beställ 18 nummer av Gör Det Själv och spara pengar på hantverkarkostnader under hela 2012. ...

Beställ nyhetsbrev

Artiklar som du kan hämta gratis

Du kan hämta ytterligare 25 i denna vecka

Downloads 0/25

Mina artiklar

Gör Det Sjäv | Copyright © 2010| Bonnier Publications International AS | Juridisk information | Kontakta oss