Isolering av golv

  • Starkt undergolv

    Starkt undergolv

    10/2010 Oavsett vilken golvbeläggning du föredrar, ska konstruktionen under golvet vara stark. Här lägger vi ett undergolv på en oinredd vind. Och det blir så starkt att du senare kan lägga klinker på det.

    Svårighet 3/4
  • 4 vägar till en frisk krypgrund

    4 vägar till en frisk krypgrund

    08/2010 Krypgrunden är en sårbar del, där det lätt och ofta bildas mögel eller uppstår rötangrepp på grund av fukt. Härifrån kan fukten också spridas till resten av huset. Här är fyra vägar till en frisk krypgrund.

    Svårighet 3/4
  • Från trägolv till varmt klinkergolv

    Från trägolv till varmt klinkergolv

    05/2010 Riv upp det gamla och dåligt isolerade trägolvet och lägg i stället ett härligt skönt och varmt klinkergolv med inbyggd värme. Häng med och se steg för steg hur muraren gjuter golvet på gjutplåtar och lägger in värmeslingor.

    Svårighet 3/4
  • Fibergips

    Fibergips

    11/2006 Isolera golvet med fibergips. Fibergipsskivan är ljuddämpande och brandhämmande.

Spara pengar under hela 2012

Spara pengar under hela 2012

Beställ 18 nummer av Gör Det Själv och spara pengar på hantverkarkostnader under hela 2012. ...

Beställ nyhetsbrev

Artiklar som du kan hämta gratis

Du kan hämta ytterligare 25 i denna vecka

Downloads 0/25

Mina artiklar

Gör Det Sjäv | Copyright © 2010| Bonnier Publications International AS | Juridisk information | Kontakta oss