När du använder en snabbtorkande färg för att måla en spegeldörr krävs det både handlag och kvickhet för att slippa penseldrag i färgen. Men experten kan hjälpa dig.
Det har egentligen aldrig varit lätt att måla en spegeldörr, och det har absolut inte blivit lättare av att miljödirektiv från EU medför att gammaldags färger med skadliga lösningsmedel ska fasas ut. För det innebär bara att vi tvingas använda vattenspädbara färger som torkar utifrån och in. Att måla en yta med många detaljer och olika riktningar på ådringen blir en krävande utmaning. För penseln ska ju helst dras flera gånger över samma område och då endast lämna en läckert penselmålad yta efter sig – utan att man kan se några spår av penseldragen. Det blir riktigt svårt med en vattenspädbar färg.
-
09/2011
En bra färgspruta, rätt färg med rätt konsistens och bra planering av arbetet – sedan kan du måla om dina dörrar på en helg.
Svårighet 1/4
-
05/2011
Om du inte har en bra färgspruta och är duktig på att hantera den, så kan du inte få fram en lika släta yta på t.ex. en dörr som dörrfabriken kan. Men det kan bli nästan lika bra!
-
15/2010
Det kan vara svårt att hitta en ytterdörr som passar till ett gammalt hus , och om du gör det så kostar den en förmögenhet. Se här hur en gammal dörr renoveras.
Svårighet 1/4
-
14/2010
Det är lätt att fräscha upp inomhus, t.ex. genom att säga adjö till de gamla, tråkiga och mörka dörrarna, som målas ljusa och vänliga. Arbetet går rätt snabbt och du kan njuta av resultatet i många år. Men du ska känna till ...
Svårighet 1/4
-
03/2005
Det viktigaste när du målar dörrfoder, karmar och dörrar är att ytan blir slitstark samt att den lätt kan tvättas av när den blir smutsig.